KontaktSzosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 39 71
fax: +48 56 611 39 74
e-mail: inarcheo@umk.pl
obrazek nr 1 obrazek nr 2 obrazek nr 3 obrazek nr 4

Projekt VILLISAZ

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Dofinansowano ze środków budżetu państwa.

Program “Ochrona Zabytków Archeologicznych”
Zadanie “Villisaz – krzyżackie komturstwo i domniemana siedziba rycerska. Opracowanie publikacja wyników badań w Wieldządzu”

 

dofinansowanie 95 800 PLN

całkowita wartość 119 750 PLN 

Celem projektu jest opracowanie i upowszechnienie wyników badań krzyżackiego komturstwa i domniemanej późnośredniowiecznej siedziby rycerskiej (pozostałości znajdują się na dwóch stanowiskach w Wieldządzu – 1 i 21, badanych w XX wieku). Charakter uzupełniająco-weryfikacyjny mają planowane badania nieinwazyjne. Kompleksowej analizie zostaną poddane nieopracowane późnośredniowieczne źródła. Dokumentacja będzie zdigitalizowana, a część materiałów zakonserwowana.
Efektem finalnym będzie interdyscyplinarna monografia, uzupełniona przez broszurę popularnonaukową (w wolnym dostępie) oraz materiały multimedialne w internecie. Pozwoli to na całościowe ujęcie problematyki późnego średniowiecza w Wieldządzu oraz wprowadzenie do obiegu naukowego i środowisk konserwatorskich wyników badań krzyżackiej komturii. Opublikowanie wyników badań powinno też pomóc władzom samorządowym w ochronie archeologicznego dziedzictwa kulturowego oraz upowszechnieniu wiedzy o przeszłości wśród lokalnej społeczności.

Publikacje podsumowujące badania
i opracowanie materiałów ze stanowisk Wieldządz 1 i 21. 

Zapraszamy do zapoznania się z broszurą promocyjno-informacyjną dotyczącą opracowania badań na grodzisku w Wieldządzu, jak również z pełną monografią podsumowującą stan badań na stanowisku 1 i 21. Monografia dostępna jest wersji mini (23MB) oraz pełnej (45MB).

Zapraszamy do lektury.