KontaktSzosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 39 71
fax: +48 56 611 39 74
e-mail: inarcheo@umk.pl
zdjęcie nagłówkowe

Laboratorium Traseologii

Laboratorium Traseologii w Instytucie Archeologii UMK w Toruniu jest jedyną, formalnie działającą jednostką tego typu w Polsce. Aparatura badawcza będąca na jego wyposażeniu pozwala na wykonywanie ekspertyz technologicznych oraz funkcjonalnych wytworów pradziejowych różnych typów i z różnych surowców.

Laboratorium posiada bogatą oraz zróżnicowaną kolekcję referencyjną, w skład której wchodzą narzędzia eksperymentalne między innymi krzemienne, kamienne, z obsydianu, kości oraz poroża. Znajdują się w niej także przedmioty bursztynowe oraz wykonane z surowców kostnych, stanowiące przykłady różnego typu półproduktów, odpadów oraz matryc ze śladami technologicznymi. Cała baza jest zdigitalizowana i dostępna on-line dla zainteresowanych. Zawiera ona wszechstronne dane na temat narzędzi doświadczalnych (obecnie około 2000 okazów), które są materiałem porównawczym dla prowadzonych w Instytucie badań mikroskopowych wytworów pradziejowych.

Zaplecze referencyjne Laboratorium umożliwia prowadzenie zajęć dydaktycznych nie tylko dla studentów archeologii Instytutu Archeologii UMK, ale również wszystkich zainteresowanych, studiujących na innych wydziałach oraz studentów z innych polskich ośrodków naukowych oraz z zagranicy (uczestników programu Erasmus+ i nie tylko). Prowadzone szkolenia traseologiczne trwają od kilu miesięcy do nawet ponad roku.