Instytut Archeologii

KontaktSzosa Bydgoska 44/48, 87-100 Toruń
tel.: +48 56 611 39 71
fax: +48 56 611 39 74
e-mail: inarcheo@umk.pl

BLISKIE, LECZ Z DALEKIEGO ŚWIATA Historia udomowienia ssaków

obrazek:

W Muzeum Śląskim w Katowicach 29. marca zostanie otwarta wystawa, pt. BLISKIE, LECZ Z DALEKIEGO ŚWIATA, poświęcona historii zwierząt domowych.

Przygotowana ekspozycja, powstała we współpracy z Instytutem Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jest pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem w historii muzealnictwa i wystawiennictwa w Polsce.

Na 700 m2 powierzchni wystawienniczej zgromadzono ponad 300 zabytków,  z niemal 30 instytucji archeologicznych. Na ich podstawie zaprezentowano historię zwierząt domowych, psa, owcy, kozy, bydła, świni, kota i konia. Opowiedziano o ich dzikich przodkach, szlakach „wędrówek” z odległych centrów udomowienia do ziem polskich. Opisano ich znaczenie gospodarcze, w codziennym życiu w obrzędach, wierzeniach i magii. Historie z wystawy zawarto też w tekstach i ilustracjach książki, pt. Bliskie, lecz z Dalekiego Świata, napisanej przez dr Renatę Abłamowicz - kuratora wystawy (Muzeum Śląskie), oraz prof. dr hab. Daniela Makowieckiego – konsultanta naukowego (Instytut Archeologii UMK).

Link do strony muzealnej: https://muzeumslaskie.pl/pl/wystawy/bliskie-dalekiego-swiata/

 

pozostałe wiadomości

galeria zdjęć