Ogólnopolska konferencja popularnonaukowa „Park Kulturowy Wietrzychowice. Na europejskim szlaku megalitów”

W terminie 20-21 kwietnia 2017 r. odbędzie się Ogólnopolska Konferencja Popularnonaukowa "Park Kulturowy Wietrzychowice. Na europejskim szlaku megalitów". Pierwszego dnia obrad planowana jest sesja naukowa oraz prezentacja posterów w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu. Drugiego dnia odbędzie się wycieczka terenowa do Parku Kulturowego Wietrzychowice i Parku kulturowego Sarnowo wraz ze zwiedzaniem i prezentacją grobowców kujawskich.

Konferencja ma na celu promocję oraz upowszechnienie dziedzictwa archeologicznego i historycznego Kujaw. Monumentalne grobowce społeczności wczesnorolniczych są najstarszymi zabytkami architektury w Polsce. Zostały zbudowane ok. 5,5 tys. przez społeczności określane jako kultura pucharów lejkowatych.

Udział w konferencji i wycieczce jest bezpłatny. Szczegółowy plan obrad zamieszczony jest na plakacie.

Organizatorami konferencji są: Fundacja Badań Archeologicznych im. prof. Konrada Jażdżewskiego, Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Urząd Gminy Izbica Kujawska, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Instytut Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Katedra Geomorfologii i Paleogeografii Uniwersytetu Łódzkiego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Oddział w Toruniu, Stowarzyszenie Archeologii Środowiskowej, Stowarzyszenie Ziemia Izbicka.