Rozmiar czcionki:
jesteś na stronie: aktualnosci / objazd naukowy keap

objazd naukowy KEAP

Siedemnastego października bieżącego roku, członkowie Koła Eksperymentalnej Archeologii Pradziejowej, działającego przy Instytucie Archeologii UMK, wraz z jego opiekunem dr Grzegorzem Osipowiczem, wyruszyli w fascynującą podróż, podczas której podziwiali zabytki z całego świata. Mamy przyjemność podzielić się z Państwem wrażeniami z objazdu naukowego po muzeach archeologicznych północnych Niemiec i Holandii.

Podczas pierwszego dnia zwiedzania zawędrowaliśmy do Archeologisches Museum w Hamburgu, gdzie mogliśmy zobaczyć m.in. nowo otwartą wystawę czasową pt. „EisZeiten - Die Kunst der Mammutjäger”. Jest ona poświęcona wytwórczości ludzi epoki lodowcowej, a zwłaszcza figurkom przedstawiającym wizerunek kobiet, tzw. Wenus. Mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiać zabytki pochodzące m.in. ze słynnego stanowiska Kostienki (Rosja), które znajdują się w zbiorach Kunstkamery (Muzeum Antropologii i Etnografii) w St. Petersburgu. (Wystawa ta jest otwarta do 14 maja - serdecznie polecamy ją wszystkim zainteresowanym, naprawdę warto!). Naszym kolejnym przystankiem tego dnia była Brema. Na spacerze zapoznaliśmy się z historią tego malowniczego hanzeatyckiego portu, podziwialiśmy wspaniałe budowle Starego Miasta, a także spotkaliśmy czterech muzykantów z Bremy :) Wieczorem mieliśmy okazję spędzić czas wolny na 981 edycji Bremer Freimarkt, który jest jednym z najstarszych festiwali w Niemczech organizowanym od 1035 roku. Całą grupą korzystaliśmy z atrakcji tego gigantycznego wesołego miasteczka, pałaszując przy okazji lokalne specjały.

Następnym etapem naszej podróży była północo-wschodnia Holandia. Mieliśmy okazję podziwiać całą serię pięknych neolitycznych dolmenów. Te budowle megalityczne zrobiły na nas niesamowite wrażenie, a zwłaszcza ten znajdujący się na terenie Hunebedcentrum w Borger, będący największym tego typu grobowcem w Holandii. Podczas zwiedzania Hunebedcentrum mogliśmy zapoznać sie z tutejszymi zbiorami archeologicznymi oraz zobaczyć liczne rekonstrukcje budowli mieszkalnych, od paleolitu po wczesne średniowiecze. Z Borger wyruszyliśmy do Amsterdamu, gdzie po krótkim odpoczynku udaliśmy się na wieczorne zwiedzanie Starego Miasta.

Kolejnego dnia udaliśmy się do Alphen aan de Rijn, aby zwiedzić Archeon. W tym miejscu znajdują się wspaniałe rekonstrukcje m.in. mezolitycznego obozowiska, chat z okresu neolitu i epoki brązu, rzymskiej posiadłości ze świątynią i areną walk gladiatorów czy późnośredniowiecznego miasteczka. Jest to muzeum, które w interaktywny sposób zachęca do zwiedzania i przyciąga zarówno dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Liczne pokazy i pracownicy wcielający się w rolę mieszkańców dawnych osad, dają możliwość poznania codziennego życia minionych pokoleń, zabierając zwiedzających w fascynującą podróż w czasie. Po kilku godzinach owocnego zwiedzania Archeonu udaliśmy się do Lejdy, gdzie odwiedziliśmy Rijksmuseum van Oudheden, czyli odział Muzeum Narodowego w którym prezentowane są głównie zabytki pochodzące ze świata antycznego (Bilski Wschód, Egipt, Grecja, Rzym) oraz zbiory związane z pradziejami i średniowieczem na terenie Holandii. Kolejną odwiedzoną przez nas palcówką było Rijksmuseum voor Volkenkunde czyli Narodowe Muzeum Etnologiczne. Mogliśmy podziwiać tam różnorodność i bogactwo kultur z najodleglejszych części świata.

Następnego ranka, kierując się w stronę powrotną, mieliśmy okazję zobaczyć Archeologisches Freilichtmuseum w Oerlinghausen (Niemcy). Zostało ono założone w 1936 roku i jest to jedno z najstarszych muzeów archeologicznych na wolnym powietrzu na świecie, będące także prężnym ośrodkiem archeologii eksperymentalnej. Ogromne wrażenie wywarły na nas wspaniałe rekonstrukcje budynków mieszkalnych od mezolitu po późne średniowiecze, do których budowy (co warte podkreślenia) użyto wyłącznie technik i materiałów stosowanych w danej epoce. Ostatnim przystankiem podczas naszej podróży był Paläon w Schöningen. Znajdują się tutaj zbiory pochodzące z paleolitycznego stanowiska odkrytego na terenie pobliskiej kopalni węgla brunatnego. Prezentowane są m.in. wspaniale zachowane, drewniane włócznie sprzed 400 tysięcy lat, wykonane rękami Homo heidelbergensis, które są uznawane za najstarszą broń miotaną na świecie. Budynek Paläonu mieści także laboratoria badawcze, których pracownicy stale monitorują prace prowadzone w kopalni, zabezpieczając i dokumentując nowe odkrycia.

W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować Dziekanowi Wydziału Nauk Historycznych UMK oraz Dyrektorowi Instytutu Archeologii UMK za dofinansowanie naszego objazdu naukowego. Chcemy także gorąco zachęcić wszystkich, których interesuje archeologia eksperymentalna do uczestnictwa w zebraniach naszego Koła

Justyna Lipkowska